Wybierz język
"Koło barw i kilka słów o teorii kolorów" cz. 2 0
Koło barw i o teorii kolorów słów kilka cz. 2

 "KOŁO BARW I KILKA SŁÓW O TEORII KOLORU" cz 2.

 

Masz już wystarczający bajzel w głowie? To lecimy z drugą częścią, która opisuje jak kolory można łączyć ze sobą. 

Jeżeli nie udało Ci się przeczytać poprzedniego wpisu to możesz znaleźć go tutaj.

       Mieszając kolory podstawowe i pochodne ze sobą możemy uzyskiwać winyj i wincyj poszczególnych odcieni danego koloru, i tak koło barw można rozszerzyć do 12 kolorów. (do większej ilości też można, ale do tłumaczenia teorii 12 w zupełności wystarczy).


rys.1 Pełne koło barw z dopasowaniem odpowiednich kolorów farb modelarskich, które mam w warsztacie

 

 

BARWY ANALOGICZNE

     To schemat w którym wykorzystujemy kolory będące koło siebie. Tak ma 3-4, bo tyle w zupełności wystarczy. Taki myk może być stosowany gdy chcemy mieć stonowane modele. Idealnie nadaje się do stworzenia np. Winter Edition, gdzie wykorzystujemy barwy zimne (czyli te z domieszanym niebieskim).

rys.2 Jak widać wiele do szczęścia nie trzeba- niebieski, fioletowy, srebro przyprawione niebieskim washem i brązy do smaku.

rys.3 Malując Hunterów do Guild Balla też przydał się ten prosty sposób budowania schematu- żółty, pomarańczowy i czerwony, ciemne brązy do kontrastu i mamy jesień

rys.4 Jak widać często z tego korzystam ;)

 

 

BARWY TRIADYCZNE

      Kolory można łączyć trójkami w trójkącie równobocznym. Czyli np. zielony, fioletowy i pomarańczowy będą ze sobą dobrze wyglądały i miały najwięcej kontrastu między sobą.

 

rys.5 Malując Valkirie do Warmachine skorzystałam z połączenia: różowy, pomarańczowy i limonkowy. Ważne jest to, że niektóre z nich mogą stanowić dominantę na modelu, czyli różowe kiecki w tym wypadku, a inne stanowić delikatne akcenty, jak zielone kamyczki na tarczach.

 

KOLORY DZIELĄCE-UZUPEŁNIAJĄCE

     To połączenia podobne do triadycznych, jednak moim zdaniem są ciekawsze. Wykorzystuje on jeden wybrany kolor bazowy i dwa uzupełniające. To dobry schemat dla początkujących bo trudno tu przesadzić. Rysunek poniżej przedstawia wynik moich eksperymentów z łączeniem kolorów w ten sposób, warto wykonać sobie takie ćwiczenie, bo fajnie odblokowuje hamulce przy myśleniu „żółty, ale jak to do różowego i zielonego?! Bez kitu!”

rys 6. Kartkę z tym ćwiczeniem mam teraz nad stanowiskiem malarskim.

rys. 7 Jak widać głęboka zieleń z żółtym może być fajnie dopełniona różowym i jak widać tego kolory wcale nie trzeba się bać, tylko używać z rozwagą!

 

    Istnieją jeszcze schematy pozwalające łączyć kolory w czwórki, zainteresowanych zachęcam do poszukiwań, jednak sądzę, że w modelarstwie trzy żywe kolory połączone z kolorami metalicznymi, szarościami i brązami to już naprawdę sporo a kombinacji tysiące, zachęcam Was do eksperymentowania.

Dziękuję za uwagę

kreślę się: Marysia, Ace of Paints

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl