Wybierz język
"Koło barw i kilka słów o teorii koloru" część 1 0
"Koło barw i kilka słów o teorii koloru" część 1

Pierwszy wpis (z dwóch) na temat koła barw, tego w jaki sposób mieszać kolory i tego jak ma się teoria malarstwa do malowania modeli.

PO CO TO KOMU?

     Kupujesz pierwsze w swoim życiu modele z różnych powodów. Grasz w bitewniaki lub planszówki, chcesz zająć swój czas w długie zimowe wieczory lub po prostu masz do tego zacięcie artystyczne.

     Ale modele to pół biedy bo jeszcze fajnie by było jakby były kolorowe :D I co tu zrobić? Jakie kolory do tego użyć? I tu pojawia się lista farb którą doradzają Ci na Bejcy, radzą znajomi co zaczęli wcześniej od Ciebie. Lista rośnie a wraz z nią koszty. W desperacji oglądasz tutoriale po których lista gratów na który wydasz więcej monet niż Risig Sun z dodatkami.

     Oczywiście, możesz też wybrać swój ulubiony kolor, dajmy na to- niebieski. Tylko co dalej? Co do tego niebieskiego będzie pasowało na 100%? Jak go podkreślić? Zaznajomienie się z teorią kolorów może przydać Ci się do stworzenia własnej oryginalnej kolorystyki. Oczywiście jeśli nie skapitulowałeś na początku ze stwierdzeniem, że srebro niezwykle szlachetnie wygląda na półce.

 KOLORY PODSTAWOWE

     Rozróżniamy 3 kolory podstawowe : żółty, niebieski i czerwony. Są one wyjątkowe bo nie jesteśmy w stanie ich otrzymać z mieszania innych farb, za to przy odrobinie cierpliwości i sprytu możemy uzyskać więcej kolorów.

BARWY POCHODNE

     Jak sama nazwa wskazuje, pochodzą one z mieszania kolorów podstawowych. Są to: zielony, fioletowy i pomarańczowy. Oczywiście proporcje w uzyskiwaniu tych kolorów mogą być różne. Gdy dodamy do żółtego niebieski otrzymamy zielony. Jednak gdy żółtego będzie więcej, uzyskamy jaśniejszy odcień bliższy limonki, a gdy niebieskiego; ciemnozielony, lub turkusowy.     rys.1 mieszanie kolorów podstawowych

     rys.2 umieszczenie kolorów podstawowych i pochodnych w kole

     To mamy koło- tylko co nam to daje? Kolory umieszczone na kole naprzeciw siebie łączą się pary, które ze sobą najbardziej kontrastują. Nazywamy je dopełniającymi. Więc jeśli zastanawiasz się jakie paski zrobić na malowanym przez siebie czerwonym mechu, a nie chcesz wylądować z czarnym lub białym, naprawdę warto zastanowić się nad którymś z odcieni zieleni.

MAGIA czyli jak złamywać kolory?

     Ta wiedza daje jeszcze jedną rzecz, wiedzę która jest równa z alchemiczną. Mianowicie jak mieszać kolory. (Akapit przeznaczony dla tych, co lubią eksperymentować.) Co się stanie gdy połączymy dwie barwy dopełniające? Ano coś w rodzaju „szary-brązowy-w ogóle to nie wygląda”, jednak gdy podziałamy trochę z proporcjami, uda nam się te kolory zgasić, lub przyciemnić czyli uzyskać kolor złamany. 

  rys.3 wyniki moich doświadczeń z załamywania barw

     Najlepiej to widać przykładzie zielonego, czerwonego, żółtego i fioletowego. (Wybaczcie jakość zdjęć). Aby pocieniować czerwony, a zwłaszcza go przyciemnić, wcale nie potrzebujemy jakiś 2-4 różnych farb. Wystarczy cienie na modelu potraktować czerwoną farbą do której dodamy trochę zielonego. Takie czary.

 

koniec części pierwszej

kreślę się: Maria, Ace of Paints
Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl